Prep scoreboard: Nov. 14 outcomes, playoff schedules


FOOTBALL

Final week’s playoff scores

This week’s playoff schedule

Participant stats

GIRLS GOLF

CIF State Championships

At Poppy Hills Golf Course, Pebble Seashore

(Par-seventy one)

Group scoring: Irvine College 383, Fullerton Troy 390, Walnut 391, Granite Bay 398, San Ramon Dougherty Valley 408, San Jose Valley Christian 431.

Particular person leaders: Campos (West Ranch) sixty nine, Navarrosa (MD) seventy three, Iqbel (San Jose Pioneer) seventy three, Yu (Palo Alto) seventy four, Sukaree (Anaheim Discovery Christian) seventy four, Choi (Uni) seventy four, Honda (Uni) seventy four, Yang (Uni) seventy four, Dong (Lakewood St. Joseph)seventy four. Additionally: Ho (TP) eighty.

FIELD HOCKEY

San Diego Part Championships

OPEN DIVISION

Quarterfinals—Tuesday’s outcomes

Serra 10, Patrick Henry zero. Objectives: Schneider (S) three, Winn (S) 2, Onner (S) 2.

San Pasqual 1, Scripps Ranch zero

RBV 2, Torrey Pines 1. Objectives: Zorilla (RBV) 2, LeRose (TP)

Cathedral Catholic three, Canyon Crest zero

Semifinals—Thursday

Ultimate—Saturday, three p.m., Serra Excessive

DIVISION I

Quarterfinals—Tuesday’s outcomes

Mission Vista three, Helix zero. Objectives: Mashhadi (MV) three

Vista 1, La Costa Canyon zero

Poway three, Del Norte zero

Bishop’s at La Jolla, late

Semifinals—Thursday

Last—Saturday, 1 p.m., Serra Excessive

DIVISION II

Quarterfinals—Monday’s late outcome

Mission Hills three, College Metropolis zero

Semifinals—Wednesday

(four) Mission Hills (14-9) at (1) Eastlake (20-zero), 7 p.m.

(three) San Marcos (eleven-10) at (2) Westview (18-eight), TBA

Last—Saturday, eleven a.m., Serra Excessive

GIRLS VOLLEYBALL

Southern California Regionals

OPEN DIVISION

First Spherical—Thursday

(eight) Newport Seashore Corona Del Mar (23-7) at (1) Torrey Pines (32-three), 7 p.m.

(5) Redondo Seashore Union (34-5) at (four) Canyon Crest (26-9), 7 p.m.

(6) Fresno Central (forty-2) at (three) L.A. Marymount (30-eight), 7 p.m.

(7) Cathedral Catholic (23-7) at (2) Santa Ana Mater Dei (34-5), 7 p.m.

Semifinals—Tuesday

Ultimate—Nov. 25, 6 p.m.

State championship—Dec. 2, 6 p.m.

DIVISION I

First Spherical—Wednesday

(sixteen) Pacific Palisades (26-four) at (1) RSM Santa Margarita (29-9), 5 p.m.

(9) La Jolla Nation Day (25-9) at (eight) Corona Santiago (31-6), 5 p.m.

(12) Anaheim Esperanza (30-7) at (5) Bishop’s (25-eight), 7 p.m.

(thirteen) Bakersfield Liberty (21-eight) at (four) Studio Metropolis Harvard-Westlake (19-10), 7 p.m.

(14) Granada Hills Constitution (29-9) at (three) San Juan Capistrano San Juan Hills (23-thirteen), 7 p.m.

(eleven) Bakersfield Garces Memorial (24-eight) at (6) Orange Lutheran (18-thirteen), 6 p.m.

(10) Placentia El Dorado (25-eight) at (7) La Costa Canyon (19-thirteen), 7 p.m.

(15) Ramona (26-9) at (2) Lengthy Seashore Poly (30-6), 7 p.m.

Quarterfinals—Saturday

Semifinals—Nov. 21

State championship—Dec. 1, 6:30 p.m.

DIVISION II

First Spherical—Wednesday

(sixteen) Carson (24-7) at (1) Chatsworth Sierra Canyon (33-7), 7 p.m.

(9) Culver Metropolis (30-1) at (eight) Exeter (28-12), 6 p.m.

(12) Woodland Hills Taft (32-10) at (5) Newport Seashore Sage Hill (24-9), 7 p.m.

(thirteen) Irvine Crean Lutheran (21-eight) at (four) Santa Fe Christian (25-eleven), 7 p.m.

(14) L.A. Eagle Rock (31-9) at (three) Olympian (28-7), 7 p.m.

(eleven) Cypress (18-6) at (6) Pasadena Westridge (24-6), 6 p.m.

(10) Santa Monica (18-7) at (7) Del Norte (22-14), 6 p.m.

(15) Bakersfield Christian (30-9) at (2) Pasadena La Salle (25-6), 7 p.m.

Quarterfinals—Saturday

Semifinals—Nov. 21

State championship—Dec. 2, four p.m.

DIVISION III

First Spherical—Wednesday

(sixteen) San Bernardino Aquinas (thirteen-eleven) at (1) Level Loma (18-12), 7 p.m.

(9) Visalia Redwood (30-7) at (eight) Quartz Hill (25-5), 7 p.m.

(12) Woodland Hills El Camio Actual (20-sixteen-1) at (5) Tulare Mission Oak, (32-eight), 7 p.m.

(thirteen) San Pedro (15-eleven) at (four) Thousand Oaks La Reina (32-7), 7 p.m.

(14) Harbor Metropolis Narbonne (sixteen-eleven) at (three) La Habra Sonora (28-four), 7 p.m.

(eleven) Riverside Notre Dame (23-6) at (6) Poway (21-thirteen), 7 p.m.

(10) Loma Linda Academy (22-2) at (7) San Marcos (33-1), 7 p.m.

(15) Ontario Christian (21-5) at (2) Santa Fe Springs St. Paul (26-10), 7 p.m.

Quarterfinals—Saturday

Semifinals—Nov. 21

State championship—Dec. 2, 1:30 p.m.

DIVISION IV

First Spherical—Wednesday

(15) Tujunga Verdugo Hills (24-three) at (1) College Metropolis (20-eight), 7 p.m.

(9) Ontario Colony (21-6) at Reedley Immanuel (17-thirteen), 6 p.m.

(12) San Juan Capistrano Valley Christian (27-four) at (5) Pacific Ridge (18-14), 7 p.m.

(thirteen) Malibu (23-2) at (four) Ventura Foothill Tech (22-12), 7 p.m.

(14) Rancho Cucamonga Upland Christian Academy (24-four) at (three) Rancho Bernardo (21-14), 7 p.m.

(eleven) Sherman Oaks Buckley (21-2) at (6) Helix (20-eleven), 7 p.m.

(10) Northridge Heritage Christian (24-10-1) at (7) Vista (21-9), 7 p.m.

(2) L.A. Archer Faculty for Women vs. (sixteen) Chatsworth (21-20) at Park Century Faculty, Culver Metropolis, 7 p.m.

Quarterfinals—Saturday

Semifinals—Nov. 21

State championship—Dec. 2, eleven a.m.

DIVISION V

First Spherical—Wednesday

(1) Glendale Adventist (22-5), bye

(9) Victorville Excelsior Constitution (24-7-1) at L.A. Maywood CES (18-9), 7 p.m.

(12) Lone Pine (sixteen-eleven-2) at (5) Santa Clarita Christian (18-6), 5 p.m.

(four) Riverside Carnegie Faculties (18-6) vs. (thirteen) Sierra Pacific (14-thirteen) at La Sierra School, 7 p.m.

(three) L.A. Central Metropolis Worth (24-three) vs. (14) Riverside Sherman Indian (eleven-9) at L.A. Annenberg Excessive, 5 p.m.

(7) Canoga Park Religion Baptist (17-7-four) vs. (10) Liberty Constitution (20-7) at AGBU Faculties, Conoga Park, 7 p.m.

(15) Sylmar Lakeview Constitution (21-6) at (2) Maranatha Christian (29-1), 7 p.m.

Quarterfinals—Saturday

Semifinals—Nov. 21

State championship—Dec. 1, four p.m.



Source link